ÖVRIGT / Speglar / Spegel 2484023
*
nr 248 4023
Spegel
av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758 - 1799) sign. IÅ. Sthlms Hallstämpel. Gustaviansk. H. 130
Utrop:
15.000 kr
Såld:
30.000 kr
Sista tid för bud online:
tisdag 10 juni 2003
kl 18:30:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/6 14:51:24
1
12.000 kr
7/6 20:46:13
2
17.000 kr
8/6 23:51:37
3
12.400 kr
8/6 23:52:54
3
13.000 kr
10/6 15:34:49
4
15.500 kr
10/6 16:00:27
4
16.500 kr
10/6 16:10:17
4
ledande budet*
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: av johan åkerblad gustaviansk spegel speglar sthlms hallstämpel
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58
-
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02
*
Spegel
nr 248 4023
Spegel
av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758 - 1799) sign. IÅ. Sthlms Hallstämpel. Gustaviansk. H. 130
Utrop: | 15.000 kr |
---|---|
Såld: | 30.000 kr |
Sista tid för bud online: |
tisdag 10 juni 2003 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/6 14:51:24 | 1 | 12.000 kr |
7/6 20:46:13 | 2 | 17.000 kr |
8/6 23:51:37 | 3 | 12.400 kr |
8/6 23:52:54 | 3 | 13.000 kr |
10/6 15:34:49 | 4 | 15.500 kr |
10/6 16:00:27 | 4 | 16.500 kr |
10/6 16:10:17 | 4 | ledande budet* |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: av johan åkerblad gustaviansk spegel speglar sthlms hallstämpel
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17 -
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58 -
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02